Haber

UNESCO Listesindeki Sitede Bulundu: Orta Çağ’dan kalma Vaşak Küpe Kars’ta Sergilenecek

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Ani’nin çok yakınında bulunan ve Orta Çağ’dan kalma altından yapılan vaşak küpeler, önümüzdeki yıl Kars’ta sergilenecek.

Orta Çağ’da değerli bir ticaret merkezi olan Ani Harabeleri’nden geçen İpek Yolu güzergahında bulunan küpeler, 2023 yılında Kars Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’nde sergilenecek.

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan tarihi Ani Harabeleri’nin yakınında bulunan küpeler, Kars Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’nde muhafaza edilmektedir.

22 gram ağırlığında yıldız, damla ve ay motifli küpeler önümüzdeki yıl müzede sergilenecek.

Kars Arkeoloji ve Etnografya Müzesi Müdürü Yavuz Çetin, Kars’ın sınır kenti ve tarihi İpek Yolu üzerinde bulunması nedeniyle birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını söyledi. Kars’ta birçok medeniyete ait kültür varlıklarını görmenin mümkün olduğunu belirten Çetin, Ani Harabeleri ve çevresinde Kösevenk, Magazberk gibi birçok tarihi taşınmaz kültür varlığı bulunduğuna değindi.

“Gaddarlığından ve gücünden etkilendi…”

İnsanların tarih boyunca hayvanlardan yararlandığını ve onlara fiziksel ya da karakteristik anlamlar yüklediğini belirten Çetin, “Kedigiller familyasından gelen vaşak da bu hayvanlardan biridir. İnsanlar bu hayvanın vahşiliğinden ve gücünden etkilenerek onu kullanmışlardır. sanatsal unsurlarda.

Çetin, bölgenin prestijinden dolayı ‘vaşak şeklindeki’ altın küpeleri Orta Çağ’a tarihlendirdiklerini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu